Jak układać mozaiki na ścianach? Postępowanie krok po kroku

0
Jak układać mozaiki na ścianach? Postępowanie krok po kroku

Mozaiki są popularne od wieków. Ich historia jest niezwykle długa. Były stosowane już w czasach starożytnych, kiedy to wykonywano je z małych okrągłych kamyczków znajdywanych najczęściej na brzegach mórz oraz rzek. Zdarzało się, że robiono je także z niewielkich odpadów kamiennych, które zostawały po pracach kamieniarskich albo rzeźbiarskich, a także z małych fragmentów szkła lub ceramiki. Te dekoracyjne elementy miały różnorodną kolorystykę, fakturę i wielkość. Zdobiono nimi między innymi posadzki, ściany, sklepienia, kopuły i wiele innych miejsc, które chciano udekorować. W dawnych czasach mozaika projektowana była przez artystę, a następnie poszczególne kamyki były przyklejane do podłoża przy użyciu zaprawy wapiennej, cementowej albo żywicy roślinnej. Jak wygląda proces układania mozaiki ściennej w dzisiejszych czasach? 


Układanie mozaiki ściennej krok po kroku:


1. Kontrola jakości plastrów
Obecnie większość mozaik jest sprzedawanych pod postacią połączonych ze sobą na specjalnej taśmie papierowej kostek, które tworzą tzw. plastry. Bardzo ważną czynnością jest sprawdzenie jakości wykonania poszczególnych plastrów mozaiki, zanim przystąpimy do jej klejenia. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim przyjrzyj się dokładnie i sprawdź, czy wszystkie małe kostki są symetrycznie ułożone. Jeśli zdarzy się, że któraś z kostek jest ułożona z niewielkim przesunięciem, powinieneś wyciąć ją z plastra.


2. Odpowiednie przygotowanie podłoża
Nie da się solidnie i estetycznie ułożyć mozaiki na nieprawidłowo przygotowanym podłożu. Wszelkie nierówności, brudy i wilgoć powierzchni, na której chcemy ułożyć mozaikę, wpłyną bezpośrednio na jakość jej ułożenia. Jeżeli zależy nam na prostej płaszczyźnie mozaiki, to koniecznie musimy idealnie wyrównać podłoże, oczyścić je, odtłuścić, a następnie zagruntować odpowiednim środkiem gruntującym.


3. Zakup kleju 
Jeżeli już mamy zakupioną mozaikę i przygotowaliśmy odpowiednio ściany do jej układania, musimy zdecydować się na klej. Zwróćmy uwagę na to, czy dany klej jest polecany przez producenta do klejenia mozaiki.


4. Rozprowadzanie kleju na ścianie
Teraz musimy rozprowadzić cienką warstwę kleju na ścianie. Do tej czynności powinniśmy używać grzebienia o drobnych zębach. Pamiętajmy, że jeżeli nałożymy na ścianę za dużo kleju, to pojedyncze kostki mozaiki będą się w nim zapadać, ze szczelin będzie wypływać zaprawa, a sama mozaika zacznie się falować.


5. Układanie mozaiki na kleju
Na cienkiej warstwie kleju musimy układać plastry mozaiki. Każdy plaster należy docisnąć gumową pacą. Róbmy to w taki sposób, aby wszystkie kostki w plastrze były dociśnięte równomiernie i dokładnie przylegały do warstwy kleju.


6. Usuwanie nadmiaru kleju ze szczelin
Po dociśnięciu mozaiki może się zdarzyć, że ze szczelin między poszczególnymi kostkami zacznie wypływać klej. W takim wypadku musimy usunąć jego nadmiar.


7. Regularne sprawdzanie ułożenia plastrów mozaiki
Układając mozaikę na ścianach, jak najczęściej sprawdzajmy przy pomocy poziomicy, czy jest równo ułożona na podłożu.


8. Prawidłowe łączenie dwóch plastrów mozaiki
Aby estetycznie połączyć dwa plastry mozaiki, powinniśmy zastosować specjalne krzyżaki dystansowe. Dzięki nim bez problemu będziemy mogli zachować równe odstępy między kostkami.


9. Fugowanie mozaiki
Jeżeli mozaika jest już przyklejona do ściany i odpowiednio wyschła, możemy rozpocząć jej fugowanie. Rozrobioną fugę nanosimy na powierzchnię całej mozaiki przy użyciu gumowej pacy do spoinowania. Dociskamy ją, żeby fuga dokładnie wypełniła wszystkie szczeliny. Kiedy fuga już się lekko zwiąże i wyschnie, musimy usunąć jej nadmiar z powierzchni mozaiki. Róbmy to przy pomocy wilgotnej gąbki. Czyszcząc mozaikę z nadmiaru fugi, zwracajmy uwagę, aby nie usunąć jej ze szczelin.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl