Określenie vintage możemy usłyszeć w różnych kontekstach. Samo słowo przywędrowało z terminologii winiarskiej. W ten sposób mówiono bowiem o winach ze szczególnie dobrych roczników. Obecnie vintage może być stosowane do opisywania ubrań, mebli, dodatków albo aranżacji wnętrz. Moda na styl vintage nie jest niczym nowym, już w XIX wieku ludzie zachwycali się rzeczami z poprzednich epok i włączali je do swoich codziennych stylizacji oraz aranżacji wnętrz. Wszystkie ubrania i elementy wyposażenia wnętrz, które mają więcej niż 20 lat, mogą być określane tym mianem. O vintage możemy mówić również w przypadku produktów, które są wytwarzane współcześnie, ale swoją formą nawiązują do poprzednich epok.
Jakie są cechy charakterystyczne stylistyki vintage?
Stylistykę vintage tworzymy, wykorzystując rzeczy stare albo takie, które są na starych wzorowane. Styl ten charakteryzuje się szlachetnością, najlepszymi jakościowo materiałami, a także łączeniem rzeczy nowych ze starymi. Wnętrza w stylu vintage możemy stworzyć, stylizując nowe przedmioty na wzór tych z poprzednich epok. Możemy też wprowadzić do pomieszczeń w naszym domu stare i stylowe meble lub elementy wyposażenia. Umiejętnie łącząc ze sobą przedmioty nowe ze starymi, uzyskamy efekt wnętrz vintage.
Jakie elementy mogą nam pomóc w tworzeniu wnętrz w stylu vintage?
Aby stworzyć wnętrza utrzymane w stylu vintage, możemy wykorzystać stare meble, stylizowane na starocie lodówki i wyposażenie kuchenne, obrazy, stare zdjęcia i niewielkie bibeloty z poprzednich epok. Projektując podłogę, najlepiej będzie zastosować drewniany parkiet, który ułożymy w jodełkę. W oknach zawieśmy eleganckie zasłony wykonane ze szlachetnych tkanin. W kuchni postawmy na meble wzorowane na starych projektach, drewniane lub kamienne blaty, drewnianą podłogę oraz ściany wyłożone drobną ceramiczną mozaiką. Doskonałym wyborem są mozaiki utrzymane w odcieniach bieli lub pastelowych barwach. Do kuchni w stylu vintage dobrym wyborem będzie heksagonalna mozaika, która nada jej starodawnego uroku. Mozaikę możemy wykorzystać także w łazience. Mogą być nią wyłożone ściany albo podłoga. Jeżeli decydujemy się na mozaikową podłogę, na ścianach ułóżmy płytki wielkoformatowe, jeżeli mozaika będzie na ścianach, zróbmy podłogę z większych kafli. Połączenie drobnych mozaikowych płytek z wyposażeniem inspirowanym stylem z minionych czasów to recepta na stworzenie doskonałego wnętrza w stylu vintage!